Jak wybrać kurtkę odblaskową ostrzegawczą?

Kurtki robocze odblaskowe nosi się w specyficznych warunkach, np. po zmroku albo w miejscach o podwyższonym ryzyku zagrożenia życia lub zdrowia. Poza swoją podstawową funkcją, odzież ostrzegawcza odblaskowa powinna również posiadać wszystkie te cechy, jakie mają typowe kurtki jako odzież wierzchnia typu outdoor. Czym się kierować przy wyborze odblaskowej odzieży roboczej BHP?

Parametry kurtki odblaskowej ostrzegawczej

Zarówno damska odzież robocza odblaskowa, jak i męska powinna sprostać oczekiwaniom pod względem swoich parametrów. Dzięki nim wiadomo, czy wybraną odzież ostrzegawczą odblaskową będzie można nosić w najbardziej niesprzyjających warunkach. Jest to ważne tym bardziej, jeśli jest to zarazem odzież budowlana, czyli wierzchnia kurtka, którą nosi się codziennie.

Podstawowe  cechy, jakimi powinna się wyróżniać dobra kurtka odblaskowa ostrzegawcza, to przystosowanie do dużej wilgotności i opadów atmosferycznych. Warto też by zakup jednej takiej kurtki roboczej odblaskowejwystarczył na cały rok. By tak się stało, ta wierzchnia odzież powinna zawierać elementy, dzięki którym sprawdzi się zarówno w cieplejsze dni, jak wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.

Często okazuje się podczas użytkowania, że wszystkie powyższe warunki kurtka spełnia, ale nie przepuszcza powietrza. Bez tej właściwości odzież ostrzegawcza odblaskowa może sprawić, że wykonywanie zawodowych obowiązków stanie się prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie wtedy, gdy wartość temperatury w cieniu przekracza 35 stopni Celsjusza.

Możliwość dopasowania ostrzegawczej kurtki odblaskowej

Odpowiedni materiał odzieży odblaskowej

Im lepiej kurtka odblaskowa ostrzegawcza jest dopasowana, tym swobodniej można w niej wykonywać swoją pracę. Dopasowanie zapewnia materiał, z jakiego odblaskowa odzież robocza BHP jest wykonana. Dobrej jakości kurtki robocze odblaskowe są wykonane z takich materiałów, jak poliester i poliamid. Z takim doborem tkanin odzież ostrzegawcza odblaskowa jest wodoszczelna, a zarazem oddychająca.

Regulacja kurtek roboczych odblaskowych

Jeśli przedsiębiorca zamawia hurtowo kurtki robocze odblaskowe dla wszystkich pracowników, niezwykle ważna jest możliwość regulacji. Nie sposób bowiem dobrać każdej kurtki u innego producenta, żeby każdy zatrudniony czuł się komfortowo w takiej odblaskowej odzieży wierzchniej. Jaka regulacja najbardziej wpływa na wygodę podczas użytkowania kurtki roboczej odblaskowej? Ta, która szczególnie dotyczy:

 • kaptura,
 • mankietów,
 • dolnej część kurtki.

Możliwość wyregulowania odzieży w tych właśnie elementach powoduje, że kurtka lepiej również chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, czy wiatr

Rozmiar kurtki roboczej z odblaskami

O ile nie można hurtowo zamawiać kurtek personalizowanych, o tyle uda się zakupić odzież roboczą odblaskową w różnych rozmiarach w jednym zamówieniu. Warto więc wziąć pod uwagę przede wszystkim tą ofertę kurtek roboczych odblaskowych, która zapewnia najszerszy wybór wymiarów. Rzadko zdarza się, by była potrzebna damska odzież robocza odblaskowa tylko w rozmiarze XL, albo by trzeba było poprzestać na męskiej odblaskowej odzieży budowlanej typu L. Zazwyczaj pracownicy różnią się pod względem wysokości i budowy ciała, dlatego im szerszy wybór rozmiarów kurtek odblaskowych, tym lepiej.

Sprawdzona kurtka odblaskowa spełniająca standardy i wymogi

Jeśli potrzebna jest odzież robocza BHP, wtedy ważne jest by posiadała odpowiednie certyfikaty i spełniała określone normy. Nie inaczej jest z kurtkami roboczymi odblaskowymi. Z tego też powodu w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę na ten asortyment, który przeszedł odpowiednie testy, co potwierdza jego certyfikacja.

Wiadomo wówczas, że odzież ostrzegawcza odblaskowa jest w pełni bezpieczna, także z uwagi na to, że pozostaje trwała w trudnych warunkach. Warunki te określa zwykle klasa certyfikacji, jaką producent nadaje swojej odzieży po wykonanych testach.

Poza certyfikatami o tym, czy robocza kurtka odblaskowa jest odpowiednia, świadczy również jej przeznaczenie. Sprzedawcy, dystrybutorzy i producenci starają się zwykle określić, dla kogo ma być taka wierzchnia odzież, np. że ma to być ostrzegawcza odzież budowlana albo przeznaczona dla fachowców, którzy pracują intensywnie w specyficznym środowisku właściwym np. dla danej branży.

Kurtka odblaskowa robocza – co powinna mieć?

Wiele jest takich elementów, które wpływają na komfort noszenia kurtki odblaskowej w różnych warunkach pogodowych. Warto więc zwrócić uwagę na to, by wierzchnia odzież odblaskowa ostrzegawcza była wyposażona w takie udogodnienia, jak:

 • kaptur,
 • membrana,
 • kieszenie,
 • podszewka,
 • ocieplina,
 • pętelka na identyfikator,
 • odblaski,
 • paski regulujące,
 • zapięcia,
 • metka jak prać,
 • metka z rozmiarem,
 • ściągacze.

O czym świadczy wysoka jakość odzieży ostrzegawczej odblaskowej?

Odzież klasy premium

Sklepy, w których ważne jest, by podkreślać to, że oferuje się odzież wysokiej jakości, można natknąć się na opisy typu markowa odzież robocza, czy odzież ostrzegawcza odblaskowa klasy premium. Jeśli chodzi o odzież roboczą BHP, można założyć, że nie jest to czysty marketing, a cenna informacja dla kupującego.

Markowa odzież robocza

Konsument może się jednak zastanawiać nad tym, co oznacza markowa odzież robocza. Bo przecież każdą odzież ktoś wytwarza, więc teoretycznie każda jest markowa. Niemniej sprzedawca pragnie w ten sposób podkreślić, że oferuje np. damską odzież roboczą odblaskową cenionego producenta w tej właśnie branży, czyli związanej z odzieżą przeznaczoną dla pracowników. Może nawet podkreślić w ten sposób, że markowa odzież odblaskowa jest ściśle związana z tym konkretnym asortymentem, czyli z odzieżą z odblaskami zamawianą do pracy.

Wśród szeregu producentów, którzy oferują odzież ostrzegawczą odblaskową, jest też Helly Hansen. Odzież Helly Hansen to jednocześnie kurtki klasy premium, jak i markowa odzież robocza wyposażona w odblaski. Przykładem może być ta kurtka odblaskowa od Helly Hansen.

Zastosowana technologia

Odblaskowa odzież robocza wysokiej jakości to zwykle kurtki, w których zastosowano rozwiązania, które opatrzono znaczkiem ®. Nieraz rodzaj elementu, jaki zawiera kurtka jest jednocześnie specjalnie opracowaną technologią, by jak najlepiej spełniała ona swoje funkcje, czy miała specyficzne właściwości. Często innowacyjna, czy niepowtarzalna technologia dotyczy przepuszczalności powietrza lub ochrony przed wilgocią.

Gramatura zastosowanego materiału

Sprzedawcy, dystrybutorzy i producenci udostępniają również informacje dotyczące gramatury materiałów zastosowanych w kurtkach roboczych odblaskowych. Nie każdy orientuje się, jak odebrać taką wartość, ponieważ trudno sobie wyobrazić jak grubość materiału wpływa na jakość wierzchniej odzieży roboczej.

Niemniej każdy miał na sobie typową kurtkę, więc jeśli gramatura na rękawach jest o połowę mniejsza niż w innych miejscach, można założyć, że materiał jest mocny i trwały. Nawet grubszy poliester nie jest materiałem, który szybko się zniszczy, a w połączeniu z poliamidem staje się naprawdę odporny na przetarcia i utratę właściwości pod wpływem wilgoci.