Kurtki robocze muszą sprostać licznym wymaganiom, zarówno tym, które mają ich przyszli użytkownicy, jak i odnoszącym się do warunków pracy i otoczenia. Odzież robocza BHP tego typu powinna także być wygodna wszędzie tam, gdzie pracownik będzie wykonywał w niej swoje zawodowe obowiązki. Jak zatem wybrać taką kurtkę roboczą, która będzie tą najbardziej właściwą?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kurtek roboczych?

By mieć pewność, że zamawia się takie kurtki robocze, jakie są najbardziej wskazane, warto mieć na względzie:

 

  • markową odzież roboczą tego typu,

  • materiał, z jakiego kurtki robocze są wykonane,

  • czy potrzebne są kurtki robocze odblaskowe,

  • czy polary robocze sprawdzą się na danym stanowisku pracy,

  • czy kurtki robocze wpisują się w potrzebną odzież budowlaną,

  • liczbę kieszeni w kurtkach dla pracowników,

  • dodatkowe akcesoria, które zabezpieczają przed warunkami atmosferycznymi,

  • sezon, na jaki jest przeznaczona dana odzież (czy są to kurtki robocze zimowe, czy nie)

  • czy potrzebne są kurtki robocze męskie, czy też kurtki robocze damskie.

Z jakiego materiału powinny być wykonane kurtki robocze?

Do najpopularniejszych materiałów, z jakich produkuje się kurtki robocze, można zaliczyć: polar, softshell i z tworzyw sztucznych (np. PCV, poliester, czy ortalion). Kurtki polarowe najczęściej nosi się w pomieszczeniach, chociaż mogą być też odzieżą roboczą BHP, którą nosi się pod kurtką zewnętrzną.

Kurtki, które zakłada się typowo na zewnątrz to kurtki robocze przeciwdeszczowe, a także kurtki robocze odblaskowe. W tych kategoriach w sklepach z odzieżą roboczą można też znaleźć kurtki robocze zimowe, a dalej kurtki robocze damskie i kurtki robocze męskie.

Kurtki robocze jako typowe okrycie wierzchnie są najczęściej wykonane z lekkiej, przewiewnej tkaniny softshell, które dobrze osłaniają przed wiatrem. Natomiast kurtki do pracy z tworzyw sztucznych są idealne na wyjątkowo trudne warunki pogodowe związane z opadami, wiatrem i niskimi temperaturami.

Co jeszcze wziąć pod uwagę, by wybrać odpowiednią kurtkę roboczą BHP?

Warto sprawdzić, jaką gramaturę ma materiał, z jakiego wykonano kurtkę. Im wyższa jest wartość, tym materiał jest grubszy i tym samym nadaje się bardziej na sezon jesienno-zimowy. Odwrotnie, jeśli gramatura osiąga mniejsze wartości – wtedy kurtki są lżejsze, przeznaczone na wiosnę i lato.

Przydatne są też oznaczenia, które można znaleźć zarówno na kurtce roboczej, jak i w jej opisie na stronie sklepu internetowego. Jeśli na przykład kupujący spotka się z informacją „waterproof”, można założyć, że ma się do czynienia z kurtkami roboczymi przeciwdeszczowymi. Z kolei oznaczenie „water-resistant” pozwala sądzić, że oglądana odzież robocza dobrze znosi warunki związane z opadami atmosferycznymi. Jeśli jednak będą wyjątkowo intensywne lub długotrwałe, w którymś momencie kurtka robocza z takim symbolem zacznie przeciekać.

kurtka bhp kurtka do pracy

Jaki krój kurtki sprawia, że taka odzież robocza BHP jest wygodna?

Jeśli kurtka robocza nie odstaje za bardzo od ciała, a przy tym nie krępuje ruchów w czasie wykonywania pracy, można powiedzieć, że jest wygodna. Powinna mieć też odpowiedni rozmiar dostosowany do sylwetki i wysokości pracownika, który będzie ją nosić.

Komfort noszenia kurtki roboczej jest nieodzownie związany z liczbą kieszeni – tych mniejszych i większych, również zapinanych, np. na ekspres. Im łatwiej do nich sięgnąć, schować w nich potrzebne przedmioty i wyjąć je, gdy trzeba z nich skorzystać, tym lepiej. Powinny więc znajdować się w takich miejscach, które są łatwo dostępne, by udało się rozsunąć ekspres nawet w rękawiczkach, kiedy na zewnątrz są niskie temperatury.

Kurtki robocze powinny gwarantować poczucie bezpieczeństwa

Kurtki robocze oprócz tego, że muszą zapewniać odpowiednią ciepłotę, powinny także chronić przed urazami w miejscu pracy. Do tych zaś najczęściej dochodzi wtedy, gdy pracownik wykonuje swoje obowiązki, pozostając niewidocznym dla innych zatrudnionych, czy osób znajdujących się w pobliżu miejsca pracy. Warto więc sięgnąć po <a href=”https://www.markowebhp.pl/Kurtki-Robocze-Odblaskowe-BHP-c2”>kurtki robocze odblaskowe</a>, gdy warunki pracy tego wymagają. Najczęściej tak się dzieje, gdy zatrudniony pracuje na budowie, czy na zewnątrz, m.in. w godzinach, kiedy widoczność jest ograniczona.

Zdarza się, że kurtki robocze odblaskowe są niezbyt wygodne, szczególnie jeśli jest to odzież typowo wierzchnia. Zamiast więc takiej odzieży roboczej BHP warto zastanowić się nad wyborem kurtek polarowych lub polarów roboczych wyposażonych w elementy odblaskowe. Taka odzież lepiej przylega do ciała, także chroni przed zimnem, a przy tym nie jest zbyt obszerna.

Dobór kurtek roboczych do zatrudnionych pracowników

Jeśli w danej firmie pracują sami mężczyźni, wtedy pracodawca bez trudu może wybrać kurtki robocze męskie. Sprawa się komplikuje, gdy w zakładzie pracują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zamawianie oddzielnie kurtek dla pracowników obydwu płci wiąże się nieraz z większymi opłatami. Warto więc sprawdzić, czy sklep, w którym dostępna jest odzież robocza BHP, ma w swojej ofercie kurtki robocze unisex, które mogą nosić tak kobiety, jak i mężczyźni.