Czym różni się koszulka robocza BHP od zwykłego t-shirtu? Przede wszystkim taka odzież robocza BHP jest narażona na trudne warunki pracy, a także na różne czynniki atmosferyczne, np. na opady, czy silne nasłonecznienie. W takich warunkach niektórzy fachowcy również muszą pracować, dlatego damska odzież robocza lub przeznaczona dla mężczyzn, musi sprostać wysokim oczekiwaniom. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim zamówi się koszulki robocze BHP.

Koszulka BHP idealnie dopasowana do fizycznego wyglądu

Koszulka robocza BHP powinna dobrze leżeć i układać się na ciele. Najlepiej więc w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na zakres dostępnych rozmiarów. Tym bardziej że przedstawione zdjęcie produktu nie pozwala się zorientować, czy koszulka BHP jest odpowiednio duża dla kogoś, kto jest np. mocno umięśniony.

Poza samym rozmiarem w sklepie powinna znajdować się tabela, w której można sprawdzić dany rozmiar, tj. L, przekładając jego wartość na centymetry. Przez Internet niestety nie można przymierzyć t-shirtu roboczego BHP, czy nie jest gdzieś za duży albo za mały, dlatego taka tabela powinna uwzględniać różne miejsca, w których optymalny rozmiar gwarantuje poczucie komfortu. Chodzi m.in. o szyję, talię, rękawy, klatkę piersiową, a także przestrzeń poniżej rękawów. Im więcej jest takich wymiarów, tym większa szansa, że kupi się dobrze dopasowaną odzież roboczą BHP.

T-shirt roboczy BHP dopasowany pod względem płci

Górna część ciała znacznie różni się u mężczyzn i kobiet. Kupując więc męską koszulkę roboczą BHP dla kobiety, bo nie było damskiej odzieży roboczej BHP tego typu, może nie być najlepszym pomysłem. Klatka piersiowa kobiety jest bardziej wypukła i talia jest zwykle szersza, a u mężczyzn bardziej rozbudowane są barki, a klatka układa się najczęściej wizualnie w kształt odwróconego trójkąta.

Może się więc okazać, że kobieta w męskim t-shircie roboczym BHP będzie wyglądać tak, jakby właśnie stała się bankrutem – niedopasowana, o wiele za duża tam, gdzie kobieta jest szczupła i o wiele za mała, tam gdzie damskie ciało jest szersze. Nie sposób natomiast już wyobrazić sobie mężczyzny w damskiej koszulce roboczej BHP – prawdopodobnie by się po prostu na takim ciele podarła przy pierwszej próbie założenia.

Zdarzają się sytuacje, kiedy kobieta jest dobrze zbudowana, a mężczyzna wyjątkowo szczupły i wtedy warto poszukać koszulki roboczej BHP typu unisex. Powinna pasować na każdego takiego zatrudnionego, bez względu na to, czy jest kobietą, czy mężczyzną.

Przeznaczenie koszulki BHP z krótkim rękawem

Zamawiając koszulkę roboczą BHP, warto zwrócić uwagę, czy jest uniwersalna pod względem przeznaczenia. Uniwersalna odzież robocza BHP byłaby wtedy najbardziej wskazana. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pracownik wykonuje swoje obowiązki w specyficznych warunkach. Wtedy może się okazać, że uniwersalny T-shirt roboczy BHPnie sprosta wymogom w takim środowisku pracy.

Dobrze więc, jeśli w sklepie znajdują się informacje, dzięki którym można zorientować się, czy koszulka BHP będzie cechować się długą żywotnością, np. jeśli regularnie pracuje się w warunkach, gdzie temperatura osiąga wysokie wskaźniki, przekraczające nieraz np. 100 stopni Celsjusza.

To, czy t-shirt BHP można nosić w pomieszczeniu, czy na zewnątrz, zależy nieraz już tylko od osoby, która będzie go nosić. Jeżeli jest to typowa odzież robocza BHP, którą nosi się w miejscu wykonywania swoich obowiązków w zamkniętym pomieszczeniu, raczej zmieni się ją, zanim wyjdzie poza budynek. Zwłaszcza jeśli podczas takiej pracy można się zabrudzić smarem, spocić, czy pobrudzić olejem lub farbą.

T-shirt roboczy BHP – z jakiego materiału?

Materiał koszulki BHP powinien być ściśle powiązany z funkcjonalnością odzieży roboczej z krótkim rękawem. Nie dziwi więc dzisiaj to, że oprócz bawełny w składzie jest również elastan, czy poliester. Takie połączenie sprawia, że koszulka robocza BHP lepiej dopasowuje się do kształtu ciała, jest bardziej rozciągliwa, a przy tym nie gniecie się tak bardzo, jak t-shirt wykonany z czystej bawełny.

W takiej odzieży roboczej BHP można nie tylko czuć się wygodnie, ale również prezentować się schludnie i higienicznie w swoim miejscu pracy, co ma równorzędne znaczenie. Pomimo tego, że wspomniane składniki pojawiają się często w koszulkach roboczych BHP, ich skład procentowy może być inny. W miejscach pracy, gdzie zatrudniony musi wykazać się sprawnością manualną, np. związaną z przenoszeniem różnych przedmiotów, ilość elastanu powinna być wyraźna. Natomiast jeśli ważne jest, by materiał mógł szybko odparować wilgoć, warto wziąć pod uwagę t-shirtroboczy BHP z większą zawartością poliestru.

Koszulka robocza z krótkim rękawem i jej właściwości

T-shirt to zwykle odzież, która znajduje się najbliżej ciała, więc powinna być tak dobrana, żeby można było zapomnieć, że ma się ją na sobie. Warto więc zwrócić uwagę na takie właściwości, jak:

  • oddychający materiał, przepuszczający powietrze,
  • elastyczna tkanina,
  • materiał odparowujący wilgoć lub niechłonący wilgoci,
  • koszulka łatwa w czyszczeniu, nawet przy niskich temperaturach,
  • materiał, który się nie gniecie,
  • tkanina miękka w dotyku,
  • materiał niepodrażniający skóry i niepowodujący odparzeń.

Czy marka koszulki roboczej BHP ma znaczenie?

Jeśli wiadomo, że t-shirt jest koszulką roboczą BHP, to taka informacja powinna już świadczyć o wysokiej jakości. Tak, ale nie do końca, ponieważ nieznana marka w branży odzieży roboczej BHP może nie przeprowadzać testów, czy badań. Z tego też powodu warto jednak brać pod uwagę markową odzież roboczą.

Taki producent starannie i świadomie projektuje koszulki robocze, a także wykonuje je ze składników w odpowiedniej proporcji. W ten sposób wiadomo, że są dobrze skonfigurowane z miejscem pracy o specyficznych, trudnych warunkach. Zakup markowej odzieży roboczej można potraktować jak inwestycję. Przykładem takiej odzieży roboczej BHP jest koszulka robocza Helly Hansen. Producent Helly Hansen oferuje odzież roboczą premium, co oznacza, że jest to wysoka jakość wykonania w każdym detalu t-shirtu roboczego BHP.